Orofaciální stimulace

FB IMAGE

Orofaciální stimulace je terapií u osob v obličejové - faciální a ústně - orální oblasti. Jejím cílem je lepší orientace jazyka v ústech, aktivizace polykání, snížení salivace, úprava dýchání, normalizace svalového napětí, podpora preverbálních a verbálních schopností. Její součástí jsou:

Senzorická stimulační cvičení v oblasti običeje - stimulují svalovou činnost a snižují atrofování svalstva u osob, u kterých chybí jakákoliv odezva z jejich strany. Důležitou roli sehrává nácvik správného dýchání.

Stimulace v dutině ústní - stimulací lzde snížit nadměrný dávivý reflex, u osob s hypersenzivitou v dutině ústaní lze snížit nepříjemné pocity při příjmu potravy, u hyposenzitivní osoby lze zvýšit citlivost v dutině ústní. Taktéž lze zvýšit činnost svalů a tím zlepšit příjem potravy.

Procvičování tváří - procvičování části obličeje a úst je velmi důležité k posilování a stimulaci svalstva tváře, k protahování hypertonické a ochablé svaloviny tváří, ke zlepšování zaokrouhlování rtů, k vytvoření retoretného uzávěru, k protahování a posilování vnitřních stěn tváří.

Stimulační cvičení provádíme u dětí, jejich stav to vyžaduje (děti s oslabenou komunikací, mimikou, mající problémy se stravováním, s příjmem potravy).

Fotogalerie

Copyright © 2023 Dětská rehabilitace Hlučín - Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil WEBAP | Webové a grafické studio